Saturday Prep Roundup: Missed chances lead to Aberdeen’s 1-0 playoff loss to Woodland

BOYS PREP SOCCER

2A District IV Tournament

Woodland 1, Aberdeen 0

Aberdeen had its chances but failed to score in a 1-0 loss to Woodland in the first round ofthe 2A District IV Tournament on Saturday at Woodland High School.

Aberdeen (10-4-1) surrendered a goal in the eighth minute after failing to clear a ball out of the Bobcats’ 18-yard box.

The Bobcats weren’t without scoring opportunities as Antonio Torres nearly tied the game with a shot that sailed just over the crossbar near the end of the first half.

Aberdeen’s fortunes didn’t change much in the second half, as an Enrique Cuevas free kick was sent over the crossbar and a Rome Sanchez header off a Christian Sanchez free kick sailed a foot wide of the far post.

“We played a strong game against a well skilled and physical opponent and were very close to sending the game into overtime numerous times,” Aberdeen head coach Larry Fleming said.

Aberdeen hosts RA Long in an elimination game at 6 p.m. on Tuesday.

Aberdeen 0 0 — 0

Woodland 1 0 — 1

PREP BASEBALL

2B District IV Tournament

Rainier 15, Pe Ell-Willapa Valley 3

The Pe Ell-Willapa Valley Titans saw their opening round 2B District IV playoff game get away from them in a 15-3 loss to Rainier on Saturday in Menlo.

Down 2-0 after three innings, PWV (13-6, overall) saw the game slip away as the Mountaineers (16-5) scored five runs in the inning on four hits, an error and a hit batsman.

The Titans cut into the deficit with three runs in the bottom half of the inning, capped by Donny Ward’s RBI single to make it a 7-3 game.

But Rainier kept the pressure on, scoring three more runs in the third and five more over the final two innings combined to take the 15-3 victory.

Four PWV pitcher combined to give up 13 earned runs on 15 hits with five walks.

Titans starter Hunter Hoke took the loss, allowing seven runs (six earned) and 10 hits in 3 1/3 innings pitched.

Ward was the only Titans player with a multi-hit game, going 2-for-3 with an RBI.

With the loss, PWV will have to earn a state-playoff berth through the consolation bracket. They’ll face Wahkiakum, which lost to Kalama 11-1 on Saturday, at 3 p.m. on Tuesday at Adna High School.

Rainier 200 531 4 — 15 15 1

PWV 000 300 0 — 3 7 3

WP — Ricky Cruse (3 IP, 3 R, 3 ER, 6 H, 4 K, 3 BB); LP — Hoke (3.1 IP, 7 R, 6 ER, 10 H, 2 K, BB)

Top Players: PWV — Ward (2-3, RBI); Gerow (1-4, 2B, R); Kaden Ritzman (1-3 R, RBI); Kollin Jurek (1-2, R); Hudson Barnum (0-2, RBI). Rainier — Zach Lofgren (4-4, 2B, 2 R, 4 RBI); Cruse (3-5, 2B, 3 R, 2 RBI); Michael Green (3-5, 3B, 3 R, 3 RBI).

PREP SOFTBALL

Montesano 12, Holy Names 10

Montesano extended its winning streak to nine games with a 12-10 victory over Holy Names Academy on Saturday at Montesano High School.

The Bulldogs (14-2) trailed 5-2 after Holy Names (13-6) scored five runs in the third, highlighted by Emily Flora’s three-run home run.

After the Cougars took a 6-2 lead with a run in the top of the fourth, Monte’s offense responded in the bottom half of the inning. The Bulldogs cut the deficit to 6-4 when Katie Granstrom walked to force in a run.

Matti Ekerson then shot a bases-clearing double to left field, scoring three runs to put Monte up 7-6.

With Monte leading 8-6 in the sixth inning, Holy Names plated four runs, taking a 10-8 lead on Caitlin Manning’s three-run double.

But the never-say-die Bulldogs weren’t finished. Lexi Lovell led off bottom of the sixth with a double and trotted home when Granstrom belted a home run over the left-field fence to tie the game at 10-10.

Ekerson, Lindsay Pace and Emma Jensen followed with consecutive singles to load the bases.

With one out, Landree Dohrmann scored the go-ahead run on an RBI fielder’s choice by Jessica Stanfield.

One batter later, Otterstetter plated Jensen on an RBI fielder’s choice groundout to give Monte a 12-10 lead.

Pace earned the victory, allowing 10 earned runs on 11 hits with 10 strikeouts in the complete-game performance.

Granstrom and Ekerson drove in three runs apiece for Monte.

Monte’s tune-up schedule ahead of the district playoffs doesn’t get any easier as the Bulldogs will take on 2B powerhouse PWV at 4 p.m. on Monday in Montesano.

Holy Names 005 104 0 — 10 11 4

Montesano 200 514 x — 12 11 1

WP — Pace (7 IP, 10 R, 10 ER, 11 H, 10 K, 5 BB); LP — Flora (IP, 4 R, 4 ER, 5 H, K)

Top Players: Montesano — Granstrom (2-3, HR, 2 R, 3 RBI); Ekerson (3-4, 2B, R, 3 RBI); Pace (2-4, 2B); Payton Kersker (1-3, R, 2 RBI); Jensen (1-4, R). Holy Names — Flora (2-3, HR, R, 4 RBI)

PREP TRACK & FIELD

Raymond’s Gardner leads host of Twin Harbors winners at Freshman Invite

Several Twin Harbors area track and field athletes won events at the Freshman Invitational at the TransAlta Track on Saturday in Centralia.

Raymond’s Kyra Gardner won two events at the freshman-only meet, winning the high jump by clearing five feet, two inches and the long jump with a leap of 16-03.00, nearly two feet better than Annelise Carroll of Skyview, who placed second with a mark of 14-06.00.

Gardner nearly won a third gold medal on Saturday, placing second in the triple jump with a mark of 33-04.50 behind winner Ceclia Fox-Middleton (Skyview, 33-07.00).

In the boys competition, Aberdeen’s Julian Campos took the top spot in the 1,600 meters with a time of 4:43.51, beating Puyallup’s Clan Monaghan (4:47.70) by more than four seconds.

Elma’s Tucker Potts won the boys discus with a personal-record mark of 117-02.50.

Aberdeen’s Liam Heikkila placed second with a throw of 103-05.00, also a personal best.

Two more Twin Harbors athletes placed in the top two of the high jump, with Ocosta’s William Idso winning with a personal-record leap of 5-10.

Aberdeen’s Andrew Troeh placed second with a PR of 5-08.

Other top three finishes in the boys competition included Ocosta’s Dylan Todd, who placed in the 800 (2:09.59, 2nd) and the 1,600 (4:48.99, 3rd), Aberdeen’s Collin Babineau (110m hurdles, 17.30, 2nd and 300m hurdles, 45.47, 3rd), Elma’s Tyler Romero (Shot put, 39-07, 2nd) and Potts (38-02.50, 3rd), Ocosta’s Billy Jones (Pole vault, 10-00, 2nd and triple jump, 35-01, 3rd).

Top three placers in the girls events included Elma’s Tatiana Freeman (200, 27.52, 3rd), Aberdeen’s Cha-Tara Green (Discus, 71-07, 3rd), Hoquiam’s Kamryn Krohn (Javelin, 90-07, 3rd) and North Beach’s Maryah Wisner (High jump, 4-08, 3rd).

For full meet results, visit athletic.net/TrackAndField/MeetResults.aspx?Meet=346948&show=all&gender=f.