Grays Harbor College’s 2019 NCWA National Champions (from left): Ceci Saavedra, Mariah Stewart and David Campbell. (Submitted Photo)

Grays Harbor College’s 2019 NCWA National Champions (from left): Ceci Saavedra, Mariah Stewart and David Campbell. (Submitted Photo)

Weekend Local Roundup: Grays Harbor wrestling wins national championships

COLLEGE WRESTLING

Grays Harbor wins two national championships

The Grays Harbor wrestling team took home three individual titles and a woman’s team championship after a successful trip to the National Collegiate Wrestling Association’s National Championships on Saturday in Allen, Texas.

The Chokers women’s team, led by national champions Ceci Saavedra and Mariah Stewart, won the team title, edging Schreiner University, 65.5 to 63.

Saavedra won the national championship in the women’s 101-pound class while Stewart claimed the title belt in the 191-pound division.

Jackie Castro (235, 2nd), Audrey Bucher (170, 3rd) and Christie Hur (235, 3rd) also contributed to the Chokers’ championship and were named All-American in the process.

On the men’s side, Grays Harbor had three wrestlers earn All-American nods, including David Campbell, who won the 125-pound title.

Campbell is the first men’s national champion since the program was resurrected four years ago. He is only the second men’s individual national champion in school history (Mike Hogaboam, 1981).

“It was a great feeling for our coaches to have David Campbell win a national title,” Chokers men’s wrestling coach Phillip Pine said. “We have put lots of time and energy building our program and helping develop our wrestlers. We have recruited some great kids and Campbell was already a special talent when he arrived. … He did not give up a takedown during nationals while beating the defending national champ in the finals. After winning his finals match, he hugged his coaches and then, in celebration, threw (Grays Harbor) assistant coach Daniel Frishkorn in a belly-to-back throw. … Our coaching staff is very proud of each person on our team and the effort that they put in all season.”

Grays Harbor’s Matt Alejandro (174, 4th) and Octavio Alejandre (235, 4th) also earned All-American status for their efforts, helping Grays Harbor’s men’s team to a seventh-place finish in the 77 team field.

For a full list of results, visit https://arena.flowrestling.org/event/e7e2b368-76e2-c2e8-7f0f-8806f9fa1f45.

PREP TRACK & FIELD

Elma girls first, boys second at Rainier Icebreaker

The Elma Eagles had a banner day at the Rainier Icebreaker Invitational on Saturday.

Elma’s girls team placed first with while the boys team took second an event that featured hundreds of competitors and 20 teams.

“Obviously, we had an amazing day,” Elma head coach Bryan Schneider said. “There were many times that were at or better than what we ran last May.”

Elma was led by Cody Vollan and Jillian Bieker, who were named boys and girls Athlete of the Meet, respectively.

Vollan ran an impressive 51.47 to win the boys 400 meters by more than two seconds over South Bend’s Preston Lawhead (53.87). The junior then went out and anchored Elma’s victorious boys 4×100 and 4×400-meter relay teams.

“Cody has put in a lot of extra work and is 20 pound heavier, yet much faster,” Schneider said. “He ran three 400’s at this meet. Not many athletes could do that but he is special.”

The 4×400 team of Ray Billerback, Jaedyn Edenstrom, Tucker Simpkins and Vollan ran a 3:26.28, breaking the meet record by four seconds and is just two seconds off last season’s team that competed at the state meet.

Edenstrom also picked up a win for the Eagles, claiming the top spot in the 300-meter hurdles with a time of 44.41.

Bieker swept both the 100-meter and 300-meter hurdles races as well as placing first in the long jump (15-11.00).

“Jill ran a flawless 100 hurdles (16.25) that was just off her personal-record time and a 47.99 in 300, which is smoking for this time of year,” Schneider said.

Elma’s girls won the medley relay and placed second and third, respectively, in the 4×400 and 4×100 relays.

“We have amazing leadership and work ethic this year and I’m very excited,” Schneider said. “It’s March and I’m blown away by the times so far.”

Elma’s boys team placed second with 64 points, four points better than third place Montesano. Eisenhower won the boys team title with 82 points.

The Eagles girls team edged White River for the team championship, 85-82.

Rainier was third with 80 points.

Results for Twin Harbors area schools are as follows:

Boys Team Standings

1, Eisenhower 82. 2, Elma 64. 3, Montesano 60. 4, Pe Ell 56. 7, Hoquiam 40. 9, North Beach 39. 12, South Bend 29. 13, Ocosta 26.

Boys Results (Top 3 Local)

100 — 2, Tucker Simpkins, Elma, 11.59. Andrew Schulz, Pe Ell, 11.80.

200 — 3, Schulz, Pe Ell, 24.18.

400 — 1, Cody Vollan, Elma, 51.47. 2, Preston Lawhead, South Bend, 53.87.

110m-hurdles — 1, Antonio Garcia, Hoquiam, 16.21. 3, Sam Winter, Montesano, 17.24.

300m-hurdles — 1, Jaedyn Edenstrom, Elma, 44.41. 2, Braeden McCallister, Pe Ell, 44.45. 3, Logan Stamos, South Bend, 44.53.

4×100 relay — 1, Elma (Edenstrom, Billerback, Simpkins, Vollan), 45.13. 2, Hoquiam (Johan Doll, Garcia, Abraham Morales, Jackson Moodenbaugh), 45.68.

4×400 relay — 1, Elma (Billerback, Edenstrom, Simpkins, Vollan), 3:36.28.

Shot Put — 2, Caleb Larsen, Hoquiam, 48-01.50.

Discus — 3, Tanner Nicklas, Montesano, 138-00.

Javelin — 1, Conner Hollatz, 159-00. 2, Marcus Pope, North Beach, 149-11.

High Jump — 2, Reagan Harnagy, 5-08.00.

Pole Vault — 3, Lutra Felten, Hoquiam, 12-00.

Long Jump — 1, Schulz, Pe Ell, 21-02. 2, Edenstrom, Elma, 18-10. 3, Nick Stamos, South Bend, 18-08.50.

Triple Jump — 2, Schulz, Pe Ell, 41-08. 3, Dana Isham, Pe Ell, 41-03.

Girls Team Standings

1, Elma 85. 2, White River 82. 3, Rainier 80. 5, Hoquiam 62. 7, Willapa Valley 39. 9, South Bend 36. 10, Montesano 32. 11, Ocosta 29.5. 12, North Beach 28. 15, Raymond 17.

Girls Results (Top 3 Local)

100 — 1, Lorin Cox, North Beach, 13.45. 3, Hannah Byington, South Bend, 13.63.

200 — 3, Byington, South Bend, 28.33.

400 — 1, Jaiden Morrison, Montesano, 1:01.91.

100m-hurdles — 1, Jillian Bieker, Elma, 16.25. 2, Hannah Cook, Willapa Valley, 16.67.

300m-hurdles — 1, Bieker, Elma, 47.99. 3, Cook, Willapa Valley, 49.65.

4×100 relay — 3, Elma (Kayli Johnson, Maddi Clark, Tatiana Freeman, Jayla Mason), 53.97.

4×400 relay — 2, Elma (Mason, Kynleigh Landry, Bieker, Clark), 4:27.50. 3, Montesano (Elizabeth Peterson, Alma Muro, Modolyn Olson, Morrison), 4:29.33.

Medley Relay — 1, Elma, 1:45.68. 3, Ocosta, 1:51.85.

Shot Put — 1, Tyara Straka, Hoquiam, 40-10.75. 2, Sarah Bridge, Elma, 33-03.

Discus — 1, Hallee Layman, Willapa Valley, 119-02. 3, Straka, Hoquiam, 104-09.

Javelin — 1, Jessica Sanchez, South Bend, 100-09. 3, Taylor Strom, Hoquiam, 99-05.

High Jump — 1, Kyra Gardner, Raymond, 5-02. 2, Devyn Martin, Ocosta, 4-10. 3, Sharaya Brydon, Hoquiam, 4-06.

Long Jump — 1, Bieker, Elma, 15-11. 3, Muro, Montesano, 15-06.

Triple Jump — 2, Byington, South Bend, 31.03. 3, Cook, Willapa Valley, 31-02.

PREP SOCCER

Aberdeen 1, Union 1

Aberdeen didn’t pull out the win, but stayed undefeated with 1-1 tie at Union on Saturday in Vancouver.

The Bobcats (2-0-1 overall) benefited from the strong play of Antonio Torres, who scored the first goal of the game in the 48th minute after stealing the ball from a Union defender.

Union (1-1-2) tied the game when Alex Koga found room to shoot from just inside the box and beat Aberdeen keeper Luis Soto.

Bobcats head coach Larry Fleming was pleased with way his team defended while playing a 4A school.

“Besides a couple of open shots today we seem to be better communicating and marking up goal side,” he said. “If you can mark up against team like Union, you can match up against anyone.”

Fleming also cited AJ Sanchez for marking up on Koga and limiting his scoring opportunities.

Aberdeen will play one more non-league match against Clover Park at 7 p.m on Thursday at Stewart Field.

Top Players: Aberdeen – Torres (G, 48th minute), Soto (8 saves)