The Aberdeen girls wrestling team poses for a photo after winning their fifth consecutive district title on Friday at WF West High School in Chehalis. (Submitted photo)

The Aberdeen girls wrestling team poses for a photo after winning their fifth consecutive district title on Friday at WF West High School in Chehalis. (Submitted photo)

Prep Wrestling Roundup: Aberdeen claims fifth straight district championship

PREP WRESTLING

Aberdeen claims fifth straight district title

The Aberdeen Bobcats girls wrestling program continued its now half-decade of dominance on Friday, winning its fifth consecutive district title at the Sub-Regional Tournament at WF West High School in Chehalis.

Led by Katie Gaskin and Justice Valenzuela’s first-place finishes, Aberdeen placed nine wrestlers in the top three spots of their weight classes, all of whom advanced to next weekend’s regional tournament at Kelso High School.

After receiving a first-round bye in the 170-pound weight class, Gaskin (17-4) pinned three straight opponents to win the 2A District IV championship, finishing off Wahkiakum’s Jenna Millis via fall at 1:36 to earn the title.

Aberdeen’s Katie Gaskin, left, stands atop the medal stand after winning the 170-pound district title on Friday in Chehalis. (Submitted photo)

Aberdeen’s Katie Gaskin, left, stands atop the medal stand after winning the 170-pound district title on Friday in Chehalis. (Submitted photo)

Valenzuela (16-7) received a bye in the first and second rounds before pinning Chief Leschi’s Isabela Moreno in the semis to advance to the 235-pound title match against South Bend’s Emma Crow.

With the scored tied at 1-1, Valenzuela was declared the winner via injury default to claim the Bobcats’ second individual championship of the meet.

“Katie and Justice came out today and they easily outclassed their district opponents,” Aberdeen head coach Craig Yakovich said. “Hopefully, this translates to future postseason success.”

Aberdeen’s Justice Valenzuela, left, placed first to win the 235-pound tite at a sub-regional tournament on Friday at WF West High School. (Submitted photo)

Aberdeen’s Justice Valenzuela, left, placed first to win the 235-pound tite at a sub-regional tournament on Friday at WF West High School. (Submitted photo)

Hailey Wilson (120 pounds) and Ciera Skelly (140) each placed second in their respective weight classes while Madelynn Machowek (110), Rylie Waltee (115), Lily Herr (130), Lilian Allen (135) and Thalia Cook (145) each placed third.

Yakovich cited the performances of Wilson and Machowek as being particularly impressive.

“Maddy had to defeat a girl that placed seventh in the state last year to advance and did so in dominant fashion,” he said. “Hailey just missed winning a championship after having (WF West’s Courtney Jones) locked up in an arm bar early in the second round.”

Aberdeen took the team title with 287 points, more than 100 points better than the second-place Bearcats (164).

Centralia (106) took third-place with Forks (96) and Tenino (96) tied for fourth.

Elma and Hoquiam tied for eighth place as a team with 51 points apiece.

“Our Aberdeen ladies had a goal of winning another team district championship and they came out and competed extremely hard, match after match, and that was their final result,” Yakovich said. “I couldn’t be prouder of what they have accomplished this years as well as the past four years for our seniors.”

Montesano wins 1A Evergreen League championship

Montesano’s Ty Ekerson, top, works to pin Hoquiam’s Malaki Eaton during the 145-pound final match of the 1A Evergreen Championships on Saturday at WF West High School in Chehalis. (Photo by Sue Michalak Budsberg)

Montesano’s Ty Ekerson, top, works to pin Hoquiam’s Malaki Eaton during the 145-pound final match of the 1A Evergreen Championships on Saturday at WF West High School in Chehalis. (Photo by Sue Michalak Budsberg)

A total of eight Montesano wrestlers took first place to lead the Bulldogs to a first-place finish at the 1A Evergreen League Championships on Saturday at Forks High School.

Jacob Salstrom (106 pounds), Konnor Odekirk (113), Cole Ekerson (120), Ty Ekerson (145), Isaac Pierce (152), Isaiah Pierce (160), Brent Hollatz (182) and Kenny Koonrad (285) each won their respective weight classes to lead the Bulldogs to a team total of 426.5 points.

Forks placed second with 256 points followed by Tenino (179.5), Hoquiam (149.5) and Elma (99.5).

A total of 17 Montesano wrestlers placed in the top three of their respective weight class.

Hoquiam had five wrestlers place in the top three spots, with the Grizzlies’ Xavier Garcia winning the 126-pound title with a narrow 8-7 decision over Forks’ Andres Santos-Delacruz.

Elma had three wrestlers place in the top three spots, led by Austin Salazar who placed second in the 152-pound class after losing a 6-3 decision to Monte’s Isaac Pierce in the championship match.

Roberts leads Aberdeen to third-place finish at sub-regionals

Aberdeen’s Jeremy Roberts won the 120-pound league title to lead the Bobcats to a third-place finish at the 2A North Sub-Regionals on Friday and Saturday at WF West High School in Chehalis.

Roberts pinned WF West’s Brady Davis in just under a minute in the 120-pound championship match. He was the only Bobcats grappler to advance to the final of his weight class.

Six additional Bobcats placed third. Jack Dore (106 pounds), Drew Lock (113), Garrett Springer (152), Seth Brown (170), Liam Heikkla (195) and Jaden Hoseney (220) each won their 3rd-4th place matchup to help Aberdeen earn 183 points, good for third-place in the tournament.

WF West placed first with 432 points followed by Tumtwater (185.5).

North Beach’s Sell, South Bend’s Flynn win titles at 1B/2B sub-regionals

Gavin Sell of North Beach and South Bend’s Chase Flynn each won individual titles at the 1B/2B District 4 Sub-Regionals on Saturday at Raymond High School.

Sell took the 106-pound title match over Rainier’s Jayson Ducey via fall at 1:06.

Flynn beat Onalaska’s Ashtin Draper via pinfall at 3:26 to stake claim to the 195-pound title.

North Beach placed the highest on the leaderboard of any Pacific County team. Led by Sell, second-place finishes by Garrett Armbruster (126 pounds) and Westin Fruh (170), and a third-place finish from Johnathan Jerome (220) the Hyaks finished with 127.5 points to place fourth behind Ilwaco (260), Kalama (215) and Rainier (156.5).

South Bend placed sixth with 86 points led by Flynn and a second-place finish by Max Crow (120).

Ocosta placed 10th with 64 points led by Diego Perdaris’ second-place finish in the 132-pound class.

Willapa Valley placed 11th with 58 points with Willapa Harbor placing 12th with 45 points.

Willapa Harbor’s Levi Woods took second in the 285-pound class.