Aberdeen High School awards and scholarships

  • Tue Jun 11th, 2019 5:30pm
  • Life

Here are the various award and scholarship winners from Aberdeen High School Class of 2019:

Kayle Aiken – Cum laude

Rigoberto Alavez-Oropeza – Harbor Youth Soccer Club Scholarship

Santos Baires Ventura – Outstanding English Learner Award

Hailee Baretich – A.J. West PTO Scholarship

Paulette Beardsley – Cum laude, National Honor Society

Paulian Beardsley – GHC World Class Scholar Award, cum laude, National Honor Society

Kelsey Bielec – Washington State Honors, Association of School Administrators Scholarship, PSE Scholarship, Aberdeen Education Association Scholarship, 2019 Salutatorian, Top Scholar, Bunnell Family Scholarship, Central Park PTO Scholarship, FFA Four Year Member, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, summa cum laude, National Honor Society, Sierra Pacific Foundation Scholarship, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Silver & Gold Award

Javier Bojorge – Washington State Seal of Biliteracy

Lauren Boyle — 2019 Salutatorian, Top Scholar, FFA Four Year Member, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, summa cum laude, National Honor Society, GHC Aberdeen High School Class of 1973 Scholarship, GHC Walter Foelkner Scholarship, Penny Coffey Scholarship

Alexandria Bruner – Guy Bingham Award, cum laude, National Honor Society

Virginia Bugarin – FFA Four Year Member, GH Community Foundation Scholarship

Lance Capulong – Outstanding English Learner Award, Washington State Seal of Biliteracy

Kendall Cavin – Aberdeen PSE Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, summa cum laude, GHC Associate in Arts Degree, Grays Harbor Community Foundation Scholarship

Azucena Ceja-Farias – A.J. West PTO Scholarship, Lions Club James Mason Scholarship, AEA Scholarship, Bobcat Boosters Scholarship

Savannah Chandler – Top Scholar, GHC World Class Scholar, summa cum laude, National Honor Society, James and Laura Baker Scholarship

Hulizes Chavez Hernandez – Harbor Youth Soccer Club Scholarship

Jesus Cisneros-Cornejo – A.J. West PTO Scholarship, cum laude, Grays Harbor Community Foundation Scholarship

Camryn Cook – 2019 Washington State Honors, Aberdeen PSE Scholarship, Aberdeen Rotary Club Student of the Year Blue Award, Top Scholar, Bowers Award, Central Park Firefighters Association Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar, summa cum laude, National Honor Society, National Honor Society Semi-Finalist Scholarship, O.R. Austin Award, Senior Athletic Award: 12 Varsity Letters, Silver & Gold Award, Warren Family Scholarship

Tamara Corona – Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, cum laude, Jacqueline Persson Scholarship, Senior Athletic Award: 6 Varsity Letters, Silver & Gold Award, Warren Family Scholarship

Edith Cuagquehua – GHC Aberdeen Business & Professional Women’s Memorial Fund Scholarship, GHC Walter E. Sidor Scholarship

Jesus Cuevas – Aberdeen Lions Club Russell Ellison Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, Jacqueline Persson Scholarship

Alexie Darst – Bobcat Boosters Scholarship, Class of 1976 Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, cum laude

Nicholas Davis – Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship cum laude, Senior Athletic Award: 7 Varsity Letters

Paicyn Dragoo – Bobcat Boosters Scholarship, Bubba Mullikin Scholarship, cum laude,

Benjamin Dublanko — O.R. Austin Award, Senior Athletic Award: 8 Varsity Letters, GHC Associate in Arts Degree

Jared Erwin – 2019 Washington State Honors, 2019 Valedictorian, Top Scholar, Bobcat Music Booster Scholarship, Earl W. & Ada G. Isaacson Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, summa cum laude, National Honor Society, Robert Gray Elementary PTO Scholarship, US Marine Corps Scholastic Excellence Award, GHC E.K. & Lillian F. Bishop Foundation Scholarship, JM Weatherwax Scholarship, Weatherwax Prize.

Trace Erwin — Top Scholar, Earl W. & Ada G. Isaacson Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, summa cum laude, National Honor Society, R.R. Balkema Award, Robert Gray Elementary PTO Scholarship, GHC Lempi Koli Lillegaard Scholarship, Warren Family Scholarship

Dillen Espana – Senior Athletic Award: 6 Varsity Letters

Benjamin Fagerstedt – Directors Choice Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, summa cum laude, National Honor Society, Robert Gray Elementary PTO Scholarship, U.S. Marine Corps Semper Fidelis Award for Musical Excellence, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Silver & Gold Award

Jesus Farias – cum laude

Christian Fraley – cum laude

Conner Gates – Top Scholar Award Congregational Church of Grays Harbor Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, summa cum laude, National Honor Society, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Silver & Gold Award

Paulo Gonzalez – Outstanding English Language Learner Award

Bryson Grenier – National Honor Society, magna cum laude, Robert Gray Elementary PTO Scholarship

Ryder Heikkila – Dr. James and Laura Baker Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, magna cum laude, National Honor Society, Senior Athletic Award: 7 Varsity Letters, US Marine Corps Distinguished Athlete Award

Logan Holsinger – cum laude

Meghan Howell – 2019 Washington State Honors, Top Scholar, Bobcat Boosters Scholarship, Bowers Award for Leadership & Athletics, Earl W. & Ada G. Isaacson Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, summa cum laude, Jacqueline Persson Scholarship, National Honor Society, WA State Opportunity Scholarship, CNA Certificate, Silver & Gold Award, United Finnish Kaleva Brothers and Sisters Lodge #9 Scholarship, Warren Family Scholarship

Daniel Hunt – Dr. Scott A. Weatherwax Academic Athlete of the Year, George Rottle Award, GHC World Class Scholar Award, Goldberg Coach’s Award, magna cum laude, National Honor Society, Senior Athletic Award: 8 Varsity Letters Jacqueline Persson Scholarship GHC Lempi Koli Lillegaard Scholarship

Natalie Hurd – 2019 Washington State Honors Award, Top Scholar, summa cum laude, Lydian Bush Scholarship

Mercy Johnson – 2019 Washington State Honors Award, Top Scholar, FFA Four Year Member, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, summa cum laude, National Honor Society, GHC Associate in Arts Degree, TwinStar Credit Union High School Scholarship, WA State Opportunity Scholarship, Warren Family Scholarship

Jenifer Kaufman – Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, Aberdeen PSE Scholarship

Kai Kawashima – 2019 Washington State Honors Award, Bobcat Music Booster Scholarship, Earl W. & Ada G. Isaacson Scholarship, magna cum laude, Senior Athletic Award: 6 Varsity Letters, US Army Reserve National Scholar/Athlete Award, WA State Opportunity Scholarship, Washington State Seal of Biliteracy, Grays Harbor Community Foundation Scholarship

Dailen King – Bobcat Boosters Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, cum laude, McDermoth Elementary Alumni Scholarship, Paige Hounsley Scholarship

Kylie Knodel – GHC Associate in Arts Degree, GHC Bertha & A.J. Hillier Scholarship, 2019 Washington State Honors, Top Scholar, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, summa cum laude, National Honor Society, Great Northwest Federal Credit Union Scholarship

Brianne Krohn – cum laude, Kurt Cobain Visual Arts Scholarship

Kelsie Lajcin – magna cum laude, TwinStar Credit Union High School Scholarship, Paige Hounsley Scholarship

Marithess Lang – Senior Athletic Award: 6 Varsity Letters

Jaxson Larson – Athletic Award: 7 Varsity Letters

Michaela Leach – Kenny Nichols Scholarship

Katelynn Lewis – Grays Harbor Community Foundation Scholarship, 2019 Washington State Honors, Aberdeen Police Officers’ Guild, Aberdeen Rotary Club Student of the Year Gold Award, AHS 2019 Salutatorian, AHS Staff Scholarship, Top Scholar Award, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, Goldberg Coach’s Award, summa cum laude, National Honor Society, Silver & Gold Award, Senior Athletic Award: 6 Varsity Letters

Mickey Lizarraga – Ben K. and Mariann Weatherwax Scholarship, 2019 Washington State Honors, A.J. West PTO Scholarship, Top Scholar Award, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, Glasscock Family Scholarship, summa cum laude, National Honor Society, WA State Opportunity Scholarship

Joselyn Martinez-Quintana – Paige Hounsley Scholarship

Jalyn McDaniel – Senior Athletic Award: 7 Varsity Letters, Jacqueline Persson Scholarship

Annabelle Micheau – Stevens Elementary PTO Scholarship

Zachary Miller – Silver & Gold Award

Cristovalina Morales-Lopez – CNA Certificate, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Ann & Lou Goldberg Scholarship Award, FFA Four Year Member, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, cum laude, Robert Gray Elementary PTO Scholarship, Parris Nicholson, GHC Associate in Arts Degree, magna cum laude

Fiona O’Dowd-White – cum laude, Lyle Lancaster Scholarship, Dick & Marlene Dixon Scholarship

Enrique Ontiveros – Bobcat Boosters Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, McDermoth Elementary Alumni Scholarship, Pinckney Trust Scholarship, Senior Athletic Award: 8 Varsity Letters, US Marine Corps Distinguished Athlete Award, Warren Family Scholarship

Micah Orrin – GHC Lokken Scholarship, Aberden Education Association Scholarship, Al Ecklund Scholarship, Paige Hounsley Scholarship

Nolan Palmer – GHC Associate in Arts Degree, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, 2019 Washington State Honors Award, Aberdeen Lions Club Sonny Sargent Award, AHS 2019 Valedictorian, Top Scholar, Cosmopolis Lions Club Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, summa cum laude, Amerigo Vespucci Italian Lodge Scholarship, Silver & Gold Award, Weatherwax Prize, Cosmopolis Lions Club Scholarship

James Pellervo – Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Aberdeen Rotary Club GHC Full Tuition Scholarship, Bobcat Boosters Scholarship, Central Park Firefighters Association Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, magna cum laude, National Honor Society, Senior Athletic Award: 8 Varsity Letters

Isabella Peou – GHC Associate in Arts Degree, magna cum laude, Stevens Elementary PTO Scholarship, WA State Opportunity Scholarship, Warren Family Scholarship

Bryerlee Perry – GHC World Class Scholar Award, summa cum laude, National Honor Society

Alexandria Portmann – GHC Lempi Koli Lillegaard Scholarship, Aberdeen Education Association Scholarship, AHS Staff Scholarship, GHC World Class Scholar Award, magna cum laude, Senior Athletic Award: 7 Varsity Letters, Paige Hounsley Scholarship

Kacie Powell – Dr. James and Laura Baker Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, summa cum laude, McDermoth Elementary Alumni Scholarship, National Honor Society, US Army Reserve National Scholar/Athlete Award, Grays Harbor Deputy Sheriff’s Association Scholarship, Silver & Gold Award

Madison Radonski – GHC Associate in Arts Degree, GHC Grays Harbor 40 et 8, Voiture 91 Nurses Training Scholarship, GHC Luella Jean Mortimer Nursing Scholarship, magna cum laude

Lexialee Ramos – Lyle Lancaster Scholarship, Helen M. Nelson Scholarship, magna cum laude

Michael Ray – Senior Athletic Award: 7 Varsity Letters

Diana Rodriguez – Mark P. Bryan Scholarship, Top Scholar Award, Bobcat Music Booster Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, summa cum laude, National Honor Society, Robert Gray Elementary PTO Scholarship, WA State Opportunity Scholarship, Washington State Seal of Biliteracy

Magdalena Rodriguez – CNA Certificate, Bill Doyle Scholarship

Nathan Roland – cum laude

Cassandra Ruelas – GHC Lempi Koli Lillegaard Scholarship

Jessica Salguero – NWCCF Careers That Work! Scholarship

Cody Sayres – Senior Athletic Award: 6 Varsity Letters

Derrell Shale – Senior Athletic Award: 7 Varsity Letters

Jacob Smith – GHC Aberdeen Rotary Club Carole Hunt Scholarship, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, A.J. West PTO Scholarship, Aberden Education Association Scholarship, Bobcat Boosters Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship

Luis Jose Soto-Lopez – George Hitchings Scholarship, 2019 Washington State Honors Award, Earl W. & Ada G. Isaacson Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, magna cum laude, Stevens Elementary PTO Scholarship, Pollock Family Award, WA State Opportunity Scholarship, Washington State Seal of Biliteracy

Kylie Stacy – cum laude

Randie Stewart – magna cum laude

Stephanie Stopsen – Paige Hounsley Scholarship, Chuck Veloni Inspirational Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, Stevens Elementary PTO Scholarship

Nolan Strom – 2019 Washington State Honors, summa cum laude

Sierra Templeton – Ben S. and Blanche Weatherwax Scholarship, GHC Associate in Arts Degree, 2019 Washington State Honors, Aberdeen PSE Scholarship, Top Scholar, summa cum laude, Kurt Cobain Visual Arts Scholarship, McDermoth Elementary Alumni Scholarship

Zoe Templeton – GHC Associate in Arts Degree, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, 2019 Washington State Honors, Aberdeen PSE Scholarship, AHS 2019 Valedictorian, Top Scholar Award, summa cum laude, McDermoth Elementary Alumni Scholarship, Weatherwax Prize

Parker Timmons – Grays Harbor Community Foundation Scholarship, 2019 Washington State Honors, Aberdeen Lions Club President’s Scholarship, Aberdeen Police Officers’ Guild, AHS 2019 Salutatorian, AHS Staff Scholarship, Top Scholar Award, Earl W. & Ada G. Isaacson Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, GHC World Class Scholar Award, summa cum laude, National Honor Society

Nancy Tobar Echeverria – AHS Outstanding English Language Learner Award, cum laude

Dominic Torres – FFA Four Year Member

Brody Trader – Senior Athletic Award: 8 Varsity Letters

Mya Tran – Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, magna cum laude, National Honor Society, WA State Opportunity Scholarship, Jacqueline Persson Scholarship

Korey Urlacher – Aberdeen Alumni Scholarship, Grays Harbor Community Foundation Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship

Carlos Vazquez – Paige Hounsley Scholarship, Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship, Washington State Seal of Biliteracy, Stevens Elementary PTO Scholarship

Marissa Wagner – cum laude

Kathryn Weidman – Grays Harbor Community Foundation Scholarship, 2019 Washington State Honors Award

Bodie Wharton – Senior Athletic Award: 7 Varsity Letters

Tye Williamson – Senior Athletic Award: 6 Varsity Letters

Malynda Winston – Forest C. & Ruth V. Kelsey Foundation Scholarship