Aberdeen’s Caleb Lock, background, grapples with WF West’s Henry Robbins during the final match of the 106-pound weight class at the 2A District IV North Sub-Regional Tournament on Saturday in Centralia. Lock won via decision, 9-4. (Photo by Sue Michalak)

Aberdeen’s Caleb Lock, background, grapples with WF West’s Henry Robbins during the final match of the 106-pound weight class at the 2A District IV North Sub-Regional Tournament on Saturday in Centralia. Lock won via decision, 9-4. (Photo by Sue Michalak)

Boys Prep Wrestling Sub-Regionals: Several local grapplers advance

The Twin Harbors area will be well represented at the upcoming regional meet after multiple local wrestlers qualified at the 2A/1A/2B District IV North Sub-Regional Tournament on Saturday at the Northwest Sports Hub in Centralia.

Here’s a rundown of some of the highlights from Saturday’s postseason meet.

2A: Led by three district champs, Aberdeen places second

Three Bobcats claimed district titles as Aberdeen placed second in the 2A District IV North Sub-Regional Tournament on Saturday.

Led by Caleb Lock, Jeremy Roberts and Seth Brown, Aberdeen finished with 194 points, placing second behind WF West (358) for the 2A District IV North title.

Rochester (178.5) and Black Hills (173.5) finished third and fourth, respectively.

Lock defeated WF West’s Henry Robbins by a 9-4 decision to win the 106-pound title.

Roberts pinned WF West’s Darren Gray at the two-minute mark to win the 113-pound championship.

Aberdeen’s Jeremy Roberts, top, controls WF West’s Darren Gray in the 113-pound final of the 2A District IV North Sub-Regional Tournament on Saturday in Centralia. (Photo by Sue Michalak)

Aberdeen’s Jeremy Roberts, top, controls WF West’s Darren Gray in the 113-pound final of the 2A District IV North Sub-Regional Tournament on Saturday in Centralia. (Photo by Sue Michalak)

Aberdeen 170-pounder Seth Brown also qualified for the regional meet with a forfeiture victory over Tumwater’s Carson Greenwell.

Aberdeen’s Bodie Wharton also qualified for the regional tournament, placing third in the 152-pound class.

1A: Thirteen Bulldogs qualify for regionals

A total of 13 Montesano Bulldogs qualified for regionals with a top-three finish at the 1A District IV North Sub-Regional meet on Saturday in Centralia.

Three Monte grapplers earned district championships.

Andy Fry defeated Bulldogs teammate Jacob Salstrom via injury default in the 106-pound weight class, earning Fry a district title.

Monte’s Ty Ekerson won the 132-pound championship in similar fashion, via an injury default over teammate Lucas Salstrom.

Kai Olson earned a spot in the regionals and a 190-pound district title with a pinfall win over Elma’s Taitum Brumfield at the 5:29 mark of their title match.

Other Monte wrestlers earning a trip to the regionals are Cooper Johansson (113, 2nd), Cannon Foster (113, 3rd), Aaron Lano (120, 2nd), Konnor Odekirk (120, 3rd), Jordan King (145, 3rd), Isaac Pierce (152, 2nd), Brent Hollatz (160, 3rd), Auggie Arreguin (170, 3rd) and Kenny Koonrad (285, 3rd).

Monte finished second as a team with 358.5 points, less than 10 points shy of league champion Forks (366).

Elma placed third with 164 points followed by Hoquiam with 157.5 points in fourth place.

Elma had four wrestlers advance to regionals in Isaiah O’Farrill (152, 3rd), Brumfield, Jacob Garcia (220, 3rd) and Alejandro Hernandez (285, 2nd).

Two Grizzlies earned district championships as Hoquiam will send six athletes to the regional championships.

Antonio Garcia earned a 10-4 decision victory over Forks’ Keith Thompson for the 145-pound title.

Garcia’s teammate, Malachi Eaton, won 138-pound gold with a pinfall win over Forks’ Luis Perez at 3:53 of their title match.

Hoquiam’s Malaki Eaton, top, locks up Forks’ Luis Perez in their 138-pound final match of the 2A District IV North Sub-Regional Tournament on Saturday in Centralia. Eaton won via fall at 3:53. (Photo by Sue Michalak)

Hoquiam’s Malaki Eaton, top, locks up Forks’ Luis Perez in their 138-pound final match of the 2A District IV North Sub-Regional Tournament on Saturday in Centralia. Eaton won via fall at 3:53. (Photo by Sue Michalak)

Additional Hoquiam wrestlers earning a trip to regionals are Alex Houbregs (126, 3rd), Zach Barnes (132, 3rd), Cosmo Palmgren (145, 3rd) and Brady Cummings (160, 2nd).

2B: Raymond claims two titles, sends four to regional meet

Raymond’s Tristan Hamlin and Christian Anderson won district championships in their respective weight classes at Saturday’s sub-regional meet in Centralia.

Hamlin defeated Ilwaco’s Keegen Kemmer via pinfall at 1:39 to claim the 138-pound title.

Anderson won via fall over Ilwaco’s Michael Rodda at 1:25, winning the heavyweight championship.

In addition to Hamlin and Anderson, Seagulls grapplers Seth Anglovich (152, 3rd) and Jack Jordan (170, 2nd) also punched their tickets to the regional meet.

The North Beach Hyaks also had a good showing at the sub-regional, winning an individual title and sending three wrestlers to the regional championship.

Garrett Armbruster claimed the 126-pound district title when his opponent in the final, Rainier’s Tyler Barless, withdrew due to injury.

Armbruster will be joined at the regionals by teammates Gavin Sell (113, 2nd) and Ta’ano Estavillo (195, 3rd).

South Bend’s Chase Flynn qualified for regionals with a 195-pound championship, defeating Napavine’s Grant Bennett by fall at 1:15.

Two Ocosta wrestlers, Daniel Quinby (132, 2nd) and Tucker Deranleau (220, 2nd), qualified to compete at regionals as did Willapa Harbor’s Hudson Barnum (120, 2nd).