Montesano’s Lindsay Pace led the Bulldogs to a 1A state softball championship in May, the 10th in school history. (Ryan Sparks | Grays Harbor News Group)

Montesano’s Lindsay Pace led the Bulldogs to a 1A state softball championship in May, the 10th in school history. (Ryan Sparks | Grays Harbor News Group)

2019 Daily World Senior All-Stars

Unfortunately, it’s that time of year where we must say goodbye.

With the conclusion of the prep sports season and graduations for Twin Harbor area high schools happening this weekend, it’s time to bid a fond farewell to several senior student-athletes that provided us with many a thrill over the 2018-19 school year.

That being said, we here at The Daily World present the 2018-19 Senior All-Stars — the cream of the crop of senior student-athletes that provided us with some great memories this past season and wowed us with their athletic skills.

The list features student-athletes from local 2A, 1A and 2B classification schools and includes multiple three-sports stars, dominant all league and all state performers and several state champions.

Congratulations to all graduating student-athletes and thank you for providing us with so many wonderful memories this season.

ABERDEEN

Ben Dublanko

Basketball, Football

2A Evergreen Basketball Co-league MVP, 2A Evergreen League Football Honorable Mention

Javier Bojorge

Basketball

2A Evergreen First Team All-League

Wyatt Johnson

Basketball, Track and Field

Third place at the 2A State meet in the long jump

Tamara Corona

Volleyball

2A Evergreen League First Team Libero

ELMA

Jalyn Sackrider

Basketball, Track and Field

AP 1A All-State Basketball Honorable Mention, Fifth at the 1A State Track and Field Championshpis in the dicus, eighth in the shot put

Destry Dineen

Softball, Soccer

1A Evergreen Softball Offensive MVP

Taitum Brumfield

Football, Wrestling

AP 1A All-State Football Honorable Mention, 1A Evergreen All-League Football Offensive MVP

Molly Johnston

Soccer, Basketball, Softball

1A Evergreen First Team All-League soccer and softball, Seattle Seahawks Athlete of the Week

AJ Hernandez

Football, Wrestling, Soccer

1A Evergreen Football First Team All-League Offense and Defense, 1A Evergreen Soccer Honorable Mention Goalkeeper

Carter Jacobson

Football, Basketball, Baseball

1A Evergreen Baseball First Team Infielder, Football Honorable Mention Offense and Defense

HOQUIAM

Payton Quintanilla

Football, Baseball

1A Evergreen Football MVP, First Team All-League Baseball Infielder

Jackson Folkers

Football, Basketball, Baseball

AP 1A Football First Team All-State Defensive Back, 1A Evergreen Baseball Co-MVP

Hoquiam’s Antonio Garcia competes in the 110-meter hurdles at the 1A State Track and Field Championships in May. (Submitted Photo)

Hoquiam’s Antonio Garcia competes in the 110-meter hurdles at the 1A State Track and Field Championships in May. (Submitted Photo)

Antonio Garcia

Football, Wrestling, Track and Field

Third place in state 1A 110-meter hurdles, 110-meter hurdles District champion, placed seventh in 1A 145-pound class at state wrestling tournament

Kylee Bagwell

Softball, Basketball

1A Evergreen Softball All-League First Team

ReyLynn Dunn

Volleyball, Softball

1A Evergreen Volleyball MVP, All-League Softball First Team

MONTESANO

Teegan Zillyett

Football, Baseball

1A Evergreen Baseball Co-MVP, First Team All-League Running Back

Shaydon Farmer

Football, Basketball, Baseball

1A Evergreen First Team All-League Quarterback, First Team All-League Basketball, Baseball All-League Honorable Mention

Kai Olson

Football, Wrestling

1A Evergreen First Team All-League Offense and Defense, 195-pound District wrestling champion, placed third at state wrestling meet

Lindsay Pace

Softball

1A Evergreen League Defensive MVP, led Bulldogs to 1A State softball championship

Katie Granstrom

Soccer, Basketball, Softball

1A Soccer First Team All-State Defender, Basketball All-League Second Team, Softball Honorable Mention

Evan Bates

Football, Basketball, Track & Field

1A Evergreen First Team All-League Pitcher, All-League Basketball Second Team,

OCOSTA

Kaylee Barnum

Volleyball, Basketball, Softball

2B Pacific Volleyball Co-MVP, All-State Volleyball First Team, Broke school record for career kills, All-League Softball First Team, All-League Basketball Second Team

Emily Snider

Volleyball, Basketball, Softball

2B Pacific All-League Volleyball First Team, All-State Volleyball Second Team, Broke school record for career assists, All-League Softball Second Team

Kristi Raffelson

Basketball, Softball

2B Pacific All-League Basketball First Team, First Team All-League Catcher

Kobe Beck

Football, Baseball, Basketball

2B Pacific All-League First Team Running Back and Defensive Back, All-League Basketball Second Team

Jayden Matthews

Football, Baseball

2B Pacific All-League Football First Team Receiver, All-League Baseball Second Team Outfielder

RAYMOND

Jack Jordan

Football, Wrestling, Baseball

2B Pacific All-League First Team Linebacker, fifth in 170-pound class at 2B/1B State wrestling meet, Honorable Mention Quarterback, All-League Baseball First Team

Patrick Edwards

Football

2B Pacific All-League Football Offensive MVP, All-League First Team Linebacker

Christian Anderson

Football, Wrestling

2B Pacific All-League First Team Offensive and Defensive Line, sixth at state wrestling meet in 1B/2B 285-pound class.

SOUTH BEND

Jessica Sanchez

Volleyball, Basketball, Track & Field

2B Pacific Volleyball Co-MVP, All-State Volleyball Second Team, All-League Basketball Second Team, Fourth in state and second at district track meet in javelin

Karley Reidinger

Volleyball, Basketball, Track & Field

2B All-State Volleyball Honorable Mention, All-League Volleyball First Team, All-League Basketball First Team

Drew Rose

Football, Basketball, Baseball

2B Pacific All-League Football First Team Defensive Line, All-League Second Team Quarterback, All-League Basketball Third Team, All-League Baseball First Team

Logan Stamos

Football, Track & Field

2B Pacific All-League Football Honorable Mention, fifth at state track meet in 300 hurdles, seventh in triple jump

PE ELL-WILLAPA VALLEY

Matt Pearson, Willapa Valley

Football, Basketball

AP 2B All-State Basketball First Team, 2B Pacific League Basketball MVP

Hannah Cook, Willapa Valley

Volleyball, Basketball, Track & Field

2B Pacific All-League Volleyball First Team, All-State Volleyball Honorable Mention, All-League Basketball Second Team, placed third in state in 300-meter hurdles, 300-meter hurdles district champion

Kamryn Adkins, Willapa Valley

Softball

2B Pacific All-League First Team, led PWV to second place in state

Grace Hodel, Willapa Valley

Softball

2B Pacific League First Team Catcher, led PWV to second place finish in state

Brooke Friese, Willapa Valley

Basketball, Track & Field

2B Pacific All-League Basketball First Team, 2B pole vault state champion, second in state at 300-meter hurdles

Jeremiah Yost, Pe Ell

Football, Track & Field

2B Pacific All-League Football Second Team Offensive and Defensive Line, Shot put and discus league champon, second in state at discus, fifth in shot put

Dana Isham, Pe Ell

Basketball, Track & Field

2B Pacific All-League Basketball Honorable Mention, long jump league champion, fifth in triple jump at state meet

NORTH BEACH

Marcus Pope

Football, Basketball, Track & Field

2B Pacific All-League Football Second Team Offense and Defense, All-League Basketball Honorable Mention, league champion in javelin, sixth in the javelin at 2B State meet